Pradolina Warszawsko-Berlińska

Kilka dni temu odwiedziliśmy kolejne miejsca zaliczane do atrakcji turystycznych Centralnego Łuku Turystycznego. Pradolina Warszawsko-Berlińska to obszar na który należy poświęcić nieco więcej czasu, dlatego jeszcze tu wrócimy, aby pobyć bliżej z przyrodą. Póki co szybka encyklopedyczna definicja:

Pradolina Warszawsko-Berlińska (niem.Warschau-Berliner Urstromtal) – wielka wklęsła forma ukształtowania terenu, powstała w klimacie peryglacjalnym (plejstocen, m.in. vistulian) w okresie cofania się lądolodu z terenu Polski po zlodowaceniu północnopolskim. Pradolina ta, jak i inne, powstawały na skutek – nie tylko – działania erozji wielkich rzek powstałych z topniejących lodowców, ale także na skutek termoerozji (np. wytapiania klinów lodowych)[1]. Pradolina Warszawsko-Berlińska ciągnie się równoleżnikowo od okolic Warszawy aż po Berlin. Rozciągłość równoleżnikowa spowodowana jest zablokowaniem odpływu rzek na północ przez lądolód. Jej szerokość jest zmienna i wynosi około 20 km, charakteryzuje ją płaskie dno, na którym często występują kilkukilometrowe równiny torfowe.

Formę tę wykorzystuje wiele rzek obecnie płynących – od wschodu – Bzura, częściowo Ner, Warta, Obra, Odra i na terenie Niemiec Sprewa. (źródło: Wikipedia)

Pradolina Warszawsko-Berlińska

Gmina Świnice Warckie znajduje się  w centralnej części Polski (woj. łódzkie) w makroregionie Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej i Niziny Wielkopolskiej, w widłach rzeki Warty i jej prawego dopływu – Neru. Graniczy ona od północy z gminami Dąbie i Grabów, od zachodu z gminą Uniejów, od południa z gminą Wartkowice oraz od wschodu z gminą Łęczyca.

Wieś Świnice Warckie jest dość popularna wśród turystów, nie tylko z powodów wyjątkowego mikroklimatu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. To częsty kierunek wycieczek parafialnych i pielgrzymek, jest to bowiem miejsce narodzin i chrztu św. Faustyny Kowalskiej. O tej sakralnej bohaterce więcej na stronie: http://swfaustyna.pl/

[pexyoutube pex_attr_src=”https://youtu.be/-S1aqK0Rg4o”][/pexyoutube]

Montaż i produkcja: ePIKmotion, zdjęcia: SowiWeb

Pradolina Warszawsko-Berlińska w Centralnej Polsce to miejsca atrakcyjne ze względu na mikroklimat oraz historię i osoby związane z tymi terenami.

Budynek w kształcie serca

Więcej atrakcji Centralnego Łuku Turystycznego szukajcie na naszym blogu.