Nowe planety podobne do Ziemi

SowiWeb interesuje się technologiami i wyjątkowymi odkryciami – również tymi poza naszą planetą, a nawet poza naszym Układem Słonecznym… To może być odkrycie roku 2017, a już na pewno astronomiczne odkrycie roku 2017. Istnieją nowe planety podobne do Ziemi – taki komunikat ogłosiły 22 lutego Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej  oraz Europejskie Obserwatorium Południowe ESO. Siedem nowo odkrytych planet skupionych jest wokół słońca TRAPPIST-1, odkrytego w 2016 roku. Już wtedy podejrzewano, a w maju 2016 ogłoszono istnienie 3 planet wokół tej gwiazdy. Wczoraj na konferencji prasowej związanej z tym wielkim odkryciem podano do wiadomości wiele szczegółów. Nie byłoby w tym wszystkim nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż nowe planety podobne są do naszej Ziemi, a tak licznej grupy planet obok siebie spełniających warunki do zaistnienia życia, np. obecność wody, nigdy wcześniej nie odkryto. Planety odkryto za pomocą Teleskopu znajdującego się w Chile. Układ usytuowany jest 40 lat świetlnych od naszej planety.

 

Woda nie z tej Ziemi…

Badacze-odkrywcy w składzie liczącym 30 astronomów – ze Szwajcarii, USA, Belgi, Francji, RPA, Maroka i Arabii Saudyjskiej – nie wykluczają, iż na planecie może znajdować się woda w stanie ciekłym. Jednak do potwierdzenia tego odkrycia potrzeba jeszcze czasu.

Okrycie astronomiczne roku 2017 Okrycie astronomiczne roku 2017

Naukowcy z NASA i Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO w Chile są podekscytowani, ale zdają sobie sprawę, że to odkrycie nie odpowie nam jeszcze na najistotniejsze pytanie zadawane w tej dziedzinie- ”czy istnieje życie poza naszym układem słonecznym?”. Jest to jednak odkrycie przełomowe i kolejny element, a nade wszystko zachęta do dalszej eksploatacji i szczegółowych badań kosmosu.

[pexyoutube pex_attr_src=”https://www.youtube.com/watch?v=bnKFaAS30X8″][/pexyoutube]

źródło: NASA