Pałac w Walewicach – miejsce romansu Napoleona i Marii Walewskiej

Parę dni temu mieliśmy okazję spędzić miło czas w niewielkiej wsi położonej w centralnej Polsce między Łęczycą a Łowiczem – Walewice. Wybór okazał się jak najbardziej trafiony, ponieważ jest to miejsce urokliwe, pełne atrakcji dla każdego i skrywające ciekawe fakty historyczne. Pałac Walewice wybudowany został w II poł. XIII wieku przez szambelana ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Anastazego Colonna-Walewskiego. Zamieszkała w nim trzecia żona szambelana, Maria, której historia dała pałacowi rozgłos po dzień dzisiejszy. To tutaj miał miejsce romans Marii Walewskiej z cesarzem Napoleonem Bonaparte, z którego to związku narodził się syn Aleksander, w późniejszym czasie dyplomata francuski. Od 1945 r. pałac i stadnina koni są własnością państwa, a obecnie Stadnina Koni Walewice należy do Agencji Nieruchomości Rolnych.

Walewice – doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek

Obecnie walewicki obiekt pełni też inne funkcje i zdecydowanie warto udać się tutaj na odpoczynek od miejskiego zgiełku. W pałacu, a także obok niego, w tzw. „Starej Wozowni”, znajdują się pokoje hotelowe ze stylowym wyposażeniem. To tutaj mieści się największa w Polsce stadnina koni rasy półkrwi angloarabskiej. Posiada ona doskonałe zaplecze jeździeckie. Pałac okala przepiękny park w stylu angielskim, który stanowi doskonały teren spacerowy. W podziemiach do wspólnego biesiadowania zaprasza „Piwniczka Napoleona”. Dodatkowo w pałacu organizowane są konferencje, szkolenia i imprezy okolicznościowe, np. wernisaże czy lokalne uroczystości.

Walewice – widok z góry na obiekt pałacowy.

Osobiście mieliśmy przyjemność skorzystać z oferty wielkanocnej w pałacu. Czekał na nas bogato zastawiony świąteczny stół i różne atrakcje. Należały do nich np. lekcja muzealna z oprowadzaniem po zabytkowych wnętrzach pałacowych, przejażdżka bryczką po okolicy, a dla dzieci poszukiwanie wielkanocnych skarbów i malowanie pisanek.

Pałac Walewice możemy śmiało polecić. Przede wszystkim osobom ceniącym sobie wypoczynek na łonie natury w dobrym stylu oraz rodzinom z dziećmi.

Walewice – pałac i stadnina koni_SowiWeb

Zapraszamy do odwiedzenia profilu pałacu na Facebooku. Film z ujęciami dronowymi umieścimy wkrótce 🙂 A tymczasem poniżej inny motyw lotniczy – rakiety w pobliżu pałacu:

Rakiety w Walewicach