Sztuczna inteligencja w domu Zuckenberga twórcy i szefa Facebooka już działa, nazywa się dokładnie tak samo jak system ze znanych filmowych produkcji Marvela o Iron Man – Jarvis.

Rok 2016 dobiega końca tym samym śmiało możemy powiedzieć, że Mark Zuckenberg nie rzuca słów na wiatr, gdyż powstanie tego właśnie system obsługującego jego dom zapowiedział właśnie na początku roku. Jak sam twierdzi to jeszcze prosty system AI ( sztuczna inteligencja ), ale umożliwia rozmowę z jego telefonem i komputerem co w efekcie pozwala na kontrolę oświetlenia, temperatury, systemu bezpieczeństwa i kilku innych urządzeń w domu.

Zuckenberg, programista…

Dla Marka Zuckenberga wyzwanie i cel o sztucznej inteligencji w domu okazało się dobrą lekcją, przede wszystkim w łączeniu języków programowych takich jak Python, PHP i Objective C. Mark napisał kod łączący różne urządzenia takie jak : termostat, drzwi, opiekacz do kanapek, sprzęt muzyczny, armatka ( do podawania świeżył koszulek 😉 ) . Jeden z problemów jakie napotkał to brak w wielu z tych urządzeń połączenia z Internetem, dlatego niektóre opierały się na połączeniach z internetowymi włącznikami prądu.

Oto schemat systemu Jarvis zainstalowanego w domu Państwa Zuckenberg:

źródło: facebook/zuck

Sztuczna inteligencja w domu Zuckenberga, a co na to jego żona, główny tester ? 😉

Jak twierdzi ten wynalazca i przedsiębiorca, aby w przyszłości łatwiej używać systemu takich jak Jarvis przemysł musi opracować wspólne API i standardy, a co za tym idzie różne firmy będą zmuszone do komunikacji ze sobą i wspólnego działania. AI opracowane dla domu Marka wciąż się uczy komunikacji z jego mieszkańcami.

[pexyoutube pex_attr_src=”https://www.facebook.com/zuck/videos/10103351034741311/”][/pexyoutube]

Jak widzimy na filmie Jarvis jest również ”opiekunką do dziecka”, a także potrafi dzięki bazie fotografii z Facebooka zidentyfikować naszych znajomych. Jeżeli są z na fotografiach profilowych uzna iż to przyjaciele lub rodzina.

Marc Zuckenberg kolejny rok będzie studiował na AI w swoim domu, wprowadzał udoskonalenia, budował aplikację na Androida, a w przyszłości oczywiście może to być nowy produkt. Marc podsumowując mówi o możliwościach naszych technologii i o tym, iż minie jeszcze kilka dobrych lat za nim  będziemy w stanie stworzyć idealne AI.

A za kilka dni kolejne noworoczne postanowienia…:)