Wiele, wiele lat temu, a dokładnie w 1994 r. po raz pierwszy obejrzałem film, który można powiedzieć, że na tamte czasy idealnie obrazował czym jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Mowa o filmie Kosiarz umysłów (ang. The Lawnmower Man) z 1992 r. w reżyserii Bretta Leonarda na podstawie opowiadania mistrza gatunku science-fiction Stephena Kinga. Jestem wielkim fanem Stephena i w tym momencie artykuł mógłby zejść na inną drogę, dlatego tylko szybko dodam, iż film ten zrealizowano na podstawie jednego z pierwszych opowiadań mistrza ”Kosiarz trawy ze zbioru Nocna zmiana” i tu uwaga z 1978 r. Więcej o filmie na Filmwebie, a o mistrzu więcej stephenking.pl 

”Kosiarz umysłów” 1992, kadr z filmu, na zdjęciu Pierce Brosman

No tak, ale 40 lat później we Wrocławiu…

Ola testuje aplikację dla muzeum w Agencji Interaktywnej Lune we Wrocławiu

Rzeczywistość rozszerzona. Gry i aplikacje VR/AR

Kilka tygodni temu mieliśmy przyjemność poznać Radosława Janickiego i Wojciecha Michałek z Lune-Agencji Interaktywnej z Wrocławia. Kiedy spotyka się kilku kreatywnych ludzi, to wiadomo, że dojdzie między nimi do współpracy. Firma Lune zajmuje się tworzeniem gier i aplikacji interaktywnych, ale jest coś wyjątkowo innowacyjnego, czym mogą się pochwalić.

Rzeczywistość rozszerzona bez aplikacji

Firma Lune wyszła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i oszczędziła nam… miejsca na naszych smartfonach, ponieważ XR+jako narzędzie do AR działa po prostu przez przeglądarkę – Chrome czy Safari.

”Każdy model, video lub animacja uzyskuje swój własny unikalny adres, po którego wpisaniu w przeglądarkę wystarczy nakierować aparat swojego urządzenia na marker XR+.” I w tym momencie widzimy masę konkretnych zastosowań. Marker może być wielki jak bilbord, może być obrazem, naklejką na naszym notatniku czy wizytówką.

Rzeczywistość rozszerzona. Gry i aplikacje VR/AR_Lune

A w przyszłości…

”W niedalekiej przyszłości będzie możliwe korzystanie z niej bez konieczności stosowania markera – bezpośrednio po zekranowaniu powierzchni płaskiej. ”

 

Wkrótce zaprezentujemy Wam pierwsze owoce współpracy SowiWeb z Lune 🙂

Rzeczywistość rozszerzona. Gry i aplikacje VR/AR to dobry sposób na wdrażanie nowych i skutecznych elementów marketingu w firmach, narzędzia te przyniosą uśmiech i zaskoczenie naszym klientom.

Rzeczywistość rozszerzona. Gry i aplikacje VR/AR_Lune_Wrocław

Zapraszamy: http://lune.xyz/