Autonomiczne drony, wróg czy przyjaciel?

O dronach autonomicznych mówi się coraz częściej, nie są one już tylko wizją spod znaku science-fiction i nie są tylko obiektem zainteresowań wojska.Kilka miesięcy temu w Szwajcarii rozpoczęto pierwsze testy zautomatyzowanych dronów, które dostarczają krew z laboratoriów do pobliskich szpitali. W programie uczestniczą Swiss Post i firma Matternet, która wciąż rozbudowuje swoją wizję umiejscowienia dronów w transporcie.

[pexyoutube pex_attr_src=”https://www.youtube.com/watch?v=dD1yyWuULCs&t=15s”][/pexyoutube]

[pexyoutube pex_attr_src=”https://youtu.be/69lb3goYf7E”][/pexyoutube]

 

Drony symultaniczne – w grupie raźniej

Symultaniczne loty dronów również już dawno wyszły ze świata designu i filmu, a przykładów jest coraz więcej. Należy wspomnieć o wspaniałym show firmy Intel.

Zaprojektowana specjalnie pod kątem tego pokazu świetlnego flota dronów Intel® Shooting Star™ 1 ustanowiła w 2016 roku rekord Guinnessa w kategorii największej liczby lecących razem bezzałogowych statków powietrznych. Do poderwania w powietrze 500 doskonale zsynchronizowanych dronów wystarczył jeden laptop i jeden pilot. Źródło.: intel.pl

[pexyoutube pex_attr_src=”https://youtu.be/aOd4-T_p5fA”][/pexyoutube]

Prawda, że to niezwykły pokaz 🙂

Innym ciekawy występ dronów to np. koncert zespołu Metallica ”Moth in to flame”

[pexyoutube pex_attr_src=”https://youtu.be/XWq-kMUeb-s”][/pexyoutube]

Piękne show, nie wiadomo czym się bardziej zachwycać, nimi czy dronami?

Sztuczna inteligencja i drony

A jak wyglądałby ”rój” uzbrojonych dronów ze sztuczną inteligencją? Kilka dni temu Instytut Future Of Life przedstawił tę wizję wraz z apelem o walkę z maszynami AI i regulacjami prawnymi z ich zastosowaniem.

Wielu czołowych  światowych badaczy sztucznej inteligencji i organizacji humanitarnych są zaniepokojeni potencjalnym zagrożeniem jakie pozwalają na stworzenie śmiertelnej autonomicznej broni.

Organizatorzy zachęcają do wsparcia międzynarodowego traktatu ograniczającego produkcję takiej broni i jej zastosowanie, jednocześnie proszą o udostępnienie filmu znajdującego się poniżej. ( to już nie będzie tak rozrywkowo i humanitarnie jak powyżej).

[pexyoutube pex_attr_src=”https://youtu.be/9CO6M2HsoIA”][/pexyoutube]

 

Autonomiczne drony – niedaleka przyszłość, dzisiejsze obawy. Zapraszamy na stronę organizatora.

Tak, a my wracamy do naszych codziennych usług dronem – fotografia, filmowanie, inspekcje, wizualizacje etc.. A całkiem przy okazji zapraszamy na występ zupełnie nie autonomicznych i nie symultanicznych dronów, ale za to w pełni zintegrowanymi z ich operatorami (17.11.2017 r.)  Dron+ Skrzypce